لوگو چیست ؟

لوگو تصویر و نماد کسب و کار شماست. اما آیا می دانستید 7 نوع مختلف لوگو وجود دارد؟

اگرچه همه آنها ترکیبی از تایپوگرافی و تصاویر هستند، اما هر نوع لوگو حس متفاوتی به برند شما می دهد. و از آنجایی که لوگوی شما اولین چیزی است که مشتریان جدید می بینند، می خواهید مطمئن شوید که آن را به درستی طراحی کرده اید.

آیا می خواهید بیشتر بدانید و بدانید که چگونه بهترین نوع لوگو را برای کسب و کار خود انتخاب کنید؟ در ادامه همراه ما باشید.

در اینجا 7 نوع لوگو که در مورد هر کدام جداگانه صحبت می کنیم آورده شده است:
  • لوگو مونوگرام یا لترمارک
  • لوگو نوشتاری یا تایپوگرافی
  • لوگو تصویری، پیکتوریال یا لوگو نماد
  • لوگو انتزاعی یا مفهومی
  • لوگو مسکات
  • لوگو ترکیبی
  • لوگو امبلم
لوگو مونوگرام یا لترمارک

این سبک معمولا از حروف ابتدایی یک برند تجاری مثل IBM یا HBO طراحی شده است، اگر دقت کرده باشید همه این لوگوها یک الگو دارند. به دلیل طولانی بودن نام کسب و کار آنهاست. به همین خاطر با 2 یا 3 گلمه حروف ابتدایی نام تجاری خود این سبک از لوگوها را انتخاب کرده اند. و بیشتر در این سبک از تایپوگرافی استفاده می شود که به سادگی با استفاده تنها چند حرف می تواند لوگو و نام تجاری شما را به نمایش بگذارد.

به عنوان مثال، گفتن و به خاطر سپردن کلمه و لوگو ناسا در مقابل “سازمان ملی هوانوردی و فضایی” چقدر آسان‌تر است؟

از آنجایی که تمرکز روی حروف اول است، فونتی که انتخاب می‌کنید (یا ایجاد می‌کنید) بسیار مهم است تا مطمئن شوید که لوگوی شما نه تنها مطابق با کاری است که شرکت شما انجام می‌دهد، بلکه هنگام چاپ روی کارت‌های ویزیت نیز خوانا است. همچنین، اگر در حال حاضر یک کسب و کار معتبر نیستید، ممکن است بخواهید نام کامل کسب و کار خود را زیر لوگو اضافه کنید تا مردم بتوانند فوراً متوجه شوند که شما چه کسی هستید.

انواع سبک های مختلف طراحی لوگو کدام اند؟

لوگو نوشتاری یا تایپوگرافی

مشابه علامت حروف، علامت کلمه یا لوگوتایپ یک لوگوی مبتنی بر فونت است که تنها بر نام یک کسب و کار تمرکز دارد. به ویزا و کوکاکولا یا حتی گوگل فکر کنید. زمانی که یک شرکت نام مختصر و مشخصی داشته باشد، لوگوهای نوشتاری واقعاً خوب کار می کنند. لوگوی گوگل نمونه خوبی از این موضوع است. این نام به خودی خود جذاب و به یاد ماندنی است، بنابراین، هنگامی که با تایپوگرافی قوی ترکیب می شود، لوگو به ایجاد شناخت قوی برند کمک می کند.

همچنین، مانند لوگوی مونوگرام، تایپوگرافی تصمیم مهمی خواهد بود. از آنجایی که تمرکز روی نام شما خواهد بود، می خواهید فونتی را انتخاب کنید یا فونتی ایجاد کنید که جوهر کاری را که کسب و کار شما انجام می دهد را نشان دهد. به عنوان مثال، برچسب‌های مد تمایل دارند از فونت‌های تمیز و ظریفی استفاده کنند که احساس می‌کنند سطح بالایی دارند، در حالی که سازمان‌های قانونی یا دولتی تقریباً همیشه به متن سنتی و «سنگین‌تر» که احساس امنیت می‌کند، پایبند هستند.

انواع سبک های مختلف طراحی لوگو کدام اند؟

لوگو تصویری، پیکتوریال یا لوگو نماد

یک لوگو اصولا بر پایه گرافیک است که به شکل نماد و آرم می باشد. این احتمالاً تصویری است که وقتی به “لوگو” فکر می کنید به ذهن خطور می کند: لوگوی اپل، توییتر و پینترس به قدری نمادین و آنقدر ثابت شده است که که علامت آن به تنهایی فوراً قابل تشخیص است. علامت تجاری واقعی فقط یک تصویر است. به همین دلیل، می‌تواند برای شرکت‌های جدید یا آن‌هایی که نام تجاری قوی ندارند، یک نوع لوگو پیچیده باشد.

انواع سبک های مختلف طراحی لوگو کدام اند؟

لوگو انتزاعی یا مفهومی

لوگو انتزاعی نوع خاصی از لوگوی تصویری است. که از چند شکل هندسی مانند یک سیب نصف یا چند برگ در کنارهم که تجارت شما را نشان می دهد. از لوگوهای معروف این سبک می توان به پپسی و آدیداس اشاره کرد.

مانند سایر سبک ها این مدل طراحی بسیار عالی است و برند شما را در یک تصویر واحد به نمایش می گذارد. با این حال، به جای محدود شدن به تصویری از چیزی قابل تشخیص، لوگوهای انتزاعی به شما این امکان را می دهند که چیزی واقعا منحصر به فرد برای نشان دادن برند خود ایجاد کنید.

مزیت یک علامت انتزاعی این است که می‌توانید کاری را که شرکتتان انجام می‌دهد به صورت نمادین، بدون تکیه بر مفاهیم فرهنگی یک تصویر خاص، منتقل کنید. از طریق رنگ و فرم، می توانید معنا را نسبت دهید و احساسات را در اطراف برند خود پرورش دهید. (به عنوان مثال، به این فکر کنید که swoosh نایک چگونه بر حرکت و آزادی دلالت دارد).

pepsi

لوگو مسکات

لوگوهای مسکات آرم هایی هستند که شامل یک شخصیت مصور هستند. لوگوی مسکات که اغلب رنگارنگ، گاهی کارتونی، و اغلب سرگرم کننده است، راهی عالی برای ایجاد سخنگوی برند خودتان است.

مسکات به سادگی یک شخصیت مصور است که نشان دهنده شرکت شماست. آنها را به عنوان سفیر تجارت خود در نظر بگیرید. مسکات های معروف عبارتند از Kool-Aid Man، KFC’s Colonel و Planter’s Mr. Peanut و در ایران هم می توانیم به لوگو بابک بختیاری اشاره کنیم.

مسکات ها برای شرکت هایی که می خواهند با جذاب کردن خانواده ها و کودکان، فضایی سالم ایجاد کنند، عالی هستند. به تمام آن مسکات ها در رویدادهای ورزشی و پویایی بزرگی که با درگیر شدن با تماشاگران ایجاد می کنند فکر کنید!

 KFC’s Colonel

لوگو ترکیبی

لوگو ترکیبی لوگویی است که از یک علامت کلمه یا حروف ترکیبی و یک علامت تصویری، علامت انتزاعی یا طلسم تشکیل شده است. عکس و متن را می توان در کنار هم قرار داد، روی هم چید، یا برای ایجاد یک تصویر با هم ادغام کرد. برخی از لوگوهای معروف ترکیبی عبارتند از Doritos، Burger King و Lacoste.

از آنجایی که یک نام با تصویر مرتبط است، یک علامت ترکیبی یک انتخاب همه کاره است که هم متن و هم نماد یا طلسم با هم کار می کنند تا برند شما را تقویت کنند. با علامت ترکیبی، افراد بلافاصله شروع به پیوند نام شما با علامت تصویری یا مسکات شما می کنند! در آینده، ممکن است بتوانید به طور انحصاری بر یک نماد لوگو تکیه کنید و مجبور نباشید همیشه نام خود را درج کنید. همچنین، از آنجا که ترکیب نماد و متن با هم یک تصویر متمایز ایجاد می کند، علامت تجاری این نوع لوگو معمولا آسان تر از یک علامت تصویری به تنهایی است.

burger-king

لوگو امبلم

آرم نماد شامل فونت در داخل یک نماد یا یک نماد است. به نشان ها، مهرها و تاج ها فکر کنید. این لوگوها معمولاً ظاهری سنتی در مورد آنها دارند که می تواند تأثیر قابل توجهی داشته باشد، بنابراین آنها اغلب انتخابی برای بسیاری از مدارس، سازمان ها یا سازمان های دولتی هستند. صنعت خودرو نیز علاقه زیادی به لوگوهای نماد دارد. در حالی که آنها یک سبک کلاسیک دارند، برخی از شرکت ها به طور موثر ظاهر نمادهای سنتی را با طرح های لوگوی مناسب قرن بیست و یکم مدرن کرده اند (به نشان نمادین پری دریایی استارباکس یا نشان معروف هارلی دیویدسون فکر کنید).

اما به دلیل تمایل آنها به جزئیات بالاتر، و این واقعیت که نام و نماد به شدت در هم تنیده شده اند، می توانند کمتر از انواع لوگوهای ذکر شده تطبیق پذیر باشند. تکرار طرح پیچیده نشان در همه برندها آسان نخواهد بود. برای کارت ویزیت، یک نشان شلوغ ممکن است قبل از اینکه خواندن آن خیلی سخت شود، بسیار کوچک شود. همچنین، اگر قصد دارید این نوع لوگو را روی کلاه یا پیراهن بدوزید، واقعاً باید طرحی را ایجاد کنید که در سمت ساده باشد وگرنه ممکن نیست. بنابراین به عنوان یک قاعده طراحی خود را بدون پیچیدگی نگه دارید و با ظاهری قوی و جسورانه کنار می‌روید که شما را شبیه یک حرفه‌ای تمام عیار می‌کند.

starbucks

نتیجه گیری

این که شما چه سبک از طراحی را برای لوگو خود می خواهید همه به سلیقه شما و نام تجاری و نوع کسب و کار شما بستگی دارد، در مقاله بالا سعی کردیم تمامی سبک ها را به شما معرفی کنیم تا بتوانید راحت تر تصمیم گیری کنید و در صورتی که سوالی در مورد نحوه طراحی و انتخاب سبک مورد نظر لوگو خود دارید میتوانید با کارشناسان ما صحبت و مشورت بگیرد و برای صبت سفارش و طراحی لوگو می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up