موشن گرافیک و انیمیشن یک ابزار همه کاره است کارآفرینان، صاحبان مشاغل و آژانس های بازاریابی ویدئویی می توانند از آن برای نمایش نتایج استفاده کنند. کلیپ های متحرک می توانند به شما کمک کنند پیام برند خود را به وضوح منتقل کنید. مهم نیست محصول یا خدمات شما چقدر پیچیده است، یک توضیح ویدیویی متحرک یا یک کلیپ انیمیشن تخته سفید می تواند به انتقال پیشنهاد فروش منحصر به فرد شما به مشتریان بالقوه کمک کند.

متأسفانه، شرکت‌های زیادی واقعاً از انیمیشن‌ها در کمپین‌های خود استفاده نمی‌کنند، و این تا حد زیادی به دلیل کمبود دانش و تصورات نادرست در مورد فرآیند انیمیشن است. کلیشه‌هایی مانند «تولید انیمیشن‌ها بیش از حد طولانی است، انیمیشن‌ها بسیار گران هستند و درست کردن انیمیشن‌ها دشوار است.»، اما مبنایی در واقعیت ندارند.

به همین دلیل است که در این مقاله، مراحل ساخت موشن گرافیک را گام به گام بررسی می کنیم اگر می خواهید واقعاً یاد بگیرید که برای ایجاد انیمیشن چه چیزی لازم است، باید ادامه مطلب را بخوانید!

فرآیند ساخت موشن گرافیک مرحله به مرحله!
 1 تحقیق کردن

قبل از شروع، باید برخی از اطلاعات کلیدی در مورد پروژه ای را که روی آن کار می کنید تحقیق و درک کنید: هدف از انیمیشن چیست؟ مخاطب کیست؟ آیا الزامات خاصی وجود دارد؟

در استودیو تیزرآفیک، دفتر تبلیغاتی ما، از این مرحله برای آشنایی با پروژه انیمیشن مشتری، پرسیدن سوالات کلیدی و اطمینان از همسو بودن استفاده می کنیم. اگر انیمیشن یک پروژه داخلی باشد، کار شما آسان‌تر می‌شود، اما همچنان باید این سوالات را بپرسید و مطمئن شوید که به درستی به آنها پاسخ می‌دهید.

2 تعریف محدوده پروژه

هدف اصلی پروژه شما چیست؟ می خواهید انیمیشن چه پیامی را منتقل کند؟ چقدر زمان دارید؟ چقدر دوست داری خرج کنی؟ اینها سوالات کلیدی هستند که باید بتوانید به آنها پاسخ دهید تا بتوانید دامنه پروژه را به درستی ارزیابی کنید.

کلید موفقیت در هر پروژه ای شروع با یک پایه قوی برای ساختن آن است بدون تعریف و روشن کردن درست محدوده پروژه، بودجه و موارد دیگر، بعداً با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد. از دست دادن زمان، انیمیشن‌های غیرجذاب، و بیش از حد بودجه شما، همگی نشانه‌های شکست در این مرحله هستند.

3 طوفان فکری و فیلمنامه نویسی

پس از نهایی کردن مرحله تحقیق و تعیین محدوده پروژه، تعیین موضوع اصلی قطعه و ایجاد یک فیلمنامه جذاب در اطراف آن باید تمرکز شما باشد.

نوشتن یک اسکریپت انیمیشن مانند نوشتن یک پست وبلاگ معمولی نیست، چند نکته کلیدی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

 • کوتاهی بزرگترین متحد شماست: معمولاً انیمیشن ها کوتاه هستند. اگر در حال ایجاد یک تبلیغ هستید، اغلب کمتر از 2 دقیقه است. شما زمانی برای زبان فانتزی یا چرخش عبارات زیبا ندارید. کوتاه بودن هنگام نوشتن انیمیشن ها بسیار مهم است.
 • وضوح بسیار مهم است: چه بخواهید برند خود را بسازید، چه می خواهید مشتریان بالقوه از خدمات شما استفاده کنند، یا می خواهید مشتریان را برای خرید محصول خود ترغیب کنید، یک اسکریپت واضح به شما کمک می کند. یک بیننده باید بداند که نام تجاری، خدمات یا محصول شما چیست. پیام های پیچیده دستور العملی برای فاجعه است.
 • بدون نیاز به سفت و سخت بودن و رسمی بودن: شما به یک لحن ثابت بین انیمیشن و فیلمنامه خود نیاز دارید. اگر فیلمنامه شما جدی یا رسمی باشد، انیمیشن شما نمی تواند زیبا و عجیب باشد و برعکس. عدم تطابق مشتریان بالقوه را از کار خواهد انداخت.

اهمیت این مرحله را نمی توان به اندازه کافی مورد تاکید قرار داد. فیلمنامه به عنوان ستون فقرات مراحل بعدی فرآیند انیمیشن عمل خواهد کرد و یک فیلمنامه ضعیف و بدون جهت هرگز منجر به یک ویدیوی انیمیشنی عالی نخواهد شد.

4 ضبط صدا

هنگامی که یک روایت عالی با یک پیام قدرتمند ارائه کردید، وقت آن است که به صداگذاری توجه کنید.

اکثر فیلم‌های انیمیشن با صداگذاری ساخته می‌شوند چه به صورت دیالوگ بین شخصیت‌ها یا روایت، صداگذاری جنبه کلیدی انتقال پیام شما از طریق آثار انیمیشن است.

لحن، سبک و لحن صداگذاری همه در اینجا مهم هستند. آنها باید با فیلمنامه هماهنگ و تکمیل شوند. عدم تطابق بین لحن صداگذاری و لحن فیلمنامه می تواند اثربخشی انیمیشن را به طور قابل توجهی کاهش دهد، به خصوص برای اهداف بازاریابی.

5 استوری برد

استوری بورد سندی است که انیمیشن شما را صحنه به صحنه تجزیه می کند. نرم‌افزار رایانه‌ای Storyboards به طور گسترده‌تری برای ایجاد استوری‌برد استفاده شده است. این طرح ها به شما کمک می کند فیلمنامه، صحنه ها و جریان انیمیشن را تجسم کنید.

به چند دلیل، یک استوری بورد دقیق جزء ضروری فرآیند تولید انیمیشن در نظر گرفته می شود:

 • این بهترین راه برای تجسم یک پروژه انیمیشن است: انیمیشن ها اغلب شامل صحنه های متعدد با شخصیت ها، زوایای مختلف و پیام های مختلف هستند. کلید یک ویدیوی متحرک موفق این است که چگونه همه این عناصر را گرد هم می آورید. استوری‌برد می‌تواند به شما کمک کند تا دیدگاه کل‌نگر سطح بالایی از پروژه را به شما ارائه دهد.
 • این به شما کمک می کند ببینید چه چیزی کار می کند و چه چیزی کار نمی کند: با تجسم اسکریپت و ارائه آن به شکل تصویر، تیم شما قادر خواهد بود ببیند چه چیزی کار می کند و چه چیزی کار نمی کند. شاید یک صحنه به خوبی جریان نداشته باشد، شاید یک انتقال ناشیانه باشد: اینها اشتباهاتی هستند که شما به لطف استوری بورد خواهید گرفت، و آنها روند انیمیشن را روانتر می کنند.
 • این به شما کمک می کند در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید: همه این موارد به تیم شما کمک می کند در زمان و هزینه در طول فرآیند انیمیشن صرفه جویی کند.
6 تصویر

تصویرسازی مرحله ای است که در آن تحقیق، فیلمنامه و استوری بورد را برای ایجاد تصاویر و جان بخشیدن به آنها کار می کنید. با استفاده از نرم افزارهای موشن گرافیک، ابزارهای انیمیشن و هنرمندان ماهر، یک تیم انیمیشن می تواند چیزی واقعا خاص خلق کند!

در این مرحله، فریم های سبک واقعاً مفید خواهند بود. فریم‌های سبک، نمایش‌های ساده و بصری هستند که هدفشان این است که یک صحنه یا یک پایه در انیمیشن نهایی را به تصویر بکشند. به طور معمول، چندین فریم سبک آزمایش شده و به همه ذینفعان ارائه می شود. جهت هنری که به بهترین وجه با لحن فیلمنامه منطبق است، هدف فیلم متحرک را بیان می کند و برای مخاطب هدف جذاب است، باید انتخاب شود.

7 انیمیشن

کل فرآیند انیمیشن در این مرحله به اوج خود می رسد: بالاخره زمان آن رسیده است که پروژه خود را متحرک کنید و به زندگی خود ببخشید. فرآیند انیمیشن بسیار فنی است و به ابزارها، برنامه ها و فرآیندهایی که استفاده می کنید بستگی دارد. با این حال، اگر می‌خواهید فیلم‌های متحرک به درستی منتشر شوند، برخی از چیزهای اساسی برای درست شدن بسیار مهم هستند:

 • حرکات طبیعی: حرکات بخش کلیدی ویدیوی متحرک هستند. به انیمیشن جان می دهند. درست کردن حرکات کاراکترها و اشیا تصمیم می‌گیرد که آیا ویدیوهای متحرکی که ایجاد می‌کنید کیفیت بالایی دارند یا خیر. حرکات جنکی می تواند جذابیت انیمیشن را کاملا از بین ببرد.
 • انتقال بدون درز: انتقال صحیح و یکپارچه از یک صحنه به صحنه دیگر چسبی است که ویدیوهای متحرک را به یکدیگر متصل می کند. ترفندها و تکنیک‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید در اینجا به کار ببرید، اما آنچه مهم است این است که انتقال‌ها به کامل شدن ویدیوی انیمیشن کمک می‌کنند.
 • نورپردازی: نورپردازی سنگ بنای فرآیند انیمیشن است. نور بر حال و هوای انیمیشن تأثیر می گذارد، اینکه کدام اشیاء در فوکوس هستند، کدام چیزها خارج از فوکوس هستند و موارد دیگر. استودیوهای بزرگ انیمیشن سازی هنرمندان نورپردازی دارند. در حالی که احتمالاً برای تبلیغات متحرک تجاری ضروری نیستند، این فقط نشان می دهد که چقدر مهم است که آنها را به درستی انجام دهید.
8 موزیک

با در نظر گرفتن لحن، فیلمنامه و جریان انیمیشن، باید تصمیم بگیرید که کدام قطعه موسیقی را شامل شود و از کدام جلوه های صوتی استفاده کنید. اگر در این کار کاملاً تازه کار هستید، پلتفرم‌های عالی وجود دارد که می‌توانید جلوه‌های صوتی و موسیقی بدون حق امتیاز را پیدا کنید. و در حالی که آنها برای تولیدات سطح بالا مناسب نیستند، برای هر چیز دیگری کافی هستند.

هر چیزی که در نهایت تصمیم می گیرید، باید یک واقعیت کلیدی را در ذهن داشته باشید: اگر می خواهید آکورد مناسبی را با بیننده بزنید، طراحی صدا و موسیقی باید درجه یک باشند. می توان گفت که آنها می توانند به اندازه انیمیشن مهم باشند و به همین دلیل بخشی از فرآیند انیمیشن هستند.

در کل ساخت انیمیشن چند مرحله است؟

بسته به پیچیدگی پروژه، ترجیحات استودیو انیمیشن و اندازه تیم، فرآیند انیمیشن می تواند از چهار مرحله تا ده مرحله باشد. حداقل باید طرح کلی پروژه را ترسیم کنید، یک فیلمنامه بسازید، یک سبک هنری انتخاب کنید، و تصاویر و انیمیشن ها را بکشید. این چهار مرحله ستون فقرات فرآیند انیمیشن را تشکیل می‌دهند، اما نمایش حالت، کادربندی سبک، استوری‌برد، طراحی صدا، ضبط صدا و موسیقی همگی جنبه‌های کلیدی این فرآیند را تشکیل می‌دهند.

8 مرحله فرآیند موشن گرافیک چیست؟

8 مرحله کلیدی از مراحل فرآیند انیمیشن وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

 1. تحقیق کردن
 2. تعریف محدوده پروژه
 3. نوشتن فیلمنامه
 4. ضبط صدا
 5. داستان بازی
 6. تصویر
 7. انیمیشن
 8. موزیک

اگر می خواهید در مورد این مراحل بیشتر بدانید، باید پست بلاگ ما را بررسی کنید.

چه چیزی در فرآیند ساخت انیمیشن مهم است؟

آنچه در فرآیند انیمیشن بسیار مهم است، داشتن یک چشم انداز کل نگر از کل پروژه است. مهم نیست که چند مرحله انیمیشن وجود دارد، هر چقدر هم نظرات متفاوت باشد، و مهم نیست که چند نفر روی انیمیشن کار می کنند، در نهایت باید یک کل واحد باشد که یکپارچه جریان داشته باشد و پیام خود را به وضوح ارائه کند. ، و توجه بیننده را به خود جلب می کند. بدون این، ویدیوی انیمیشن هویتی نخواهد داشت. در صورت داشتن هر گونه سوال میتوانید با مشاورین ما صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up