قبل از شروع در مورد روند تغییرات در انیمیشن کمی در مورد شروع و جدیدترین گرایش انیمیشن صحبت می کنیم: انیمیشن از زمان شروع خود در دهه اول قرن بیستم راه زیادی را پیموده است. روندهای در حال تغییر آن و دگرگونی های حاصل از آن نه تنها ماهیت پویایی خود انیمیشن را نشان می دهد، بلکه تغییراتی را که در فناوری و فرهنگ عامه رخ می دهد نیز منعکس می کند. جدیدترین گرایش های انیمیشن که پیشرفت آینده آن را مشخص می کند چیست؟ زیر را بخوانید و متوجه شوید.

1. روند رشد انیمیشن جهانی در مقابل محلی

توزیع جهانی کارتون های آمریکایی که توسط استودیوی معروف برای مدت طولانی عرضه می شد، دیزنی را به هژمون در دنیای انیمیشن تبدیل کرد. برای بینندگان خارج از ایالات متحده، تماشای کارتون به طور طبیعی به معنای رمزگشایی پیام های فرهنگی تعیین شده و تطبیق آنها با کدهای فرهنگی خود بود.

روند رشد انیمیشن جهانی در مقابل محلی

اکنون، سلطه دیرینه استودیو دیزنی به چالش کشیده شده است. تهیه‌کنندگان از تمام گوشه‌های دنیا انیمیشن را به عنوان رسانه‌ای انتخاب می‌کنند که از طریق آن داستان‌های قومیتی را روایت می‌کنند، درباره رویدادهای مهم منطقه خود صحبت می‌کنند و این رویدادها را با استفاده از عناصر صحنه‌سازی و صحنه‌نگاری محلی ارائه می‌کنند.

استودیوهای جدید در حال افزایش هستند که از نظر خلاقیت و جذابیت با دیزنی برابری می کنند. شاید برجسته ترین آنها Studio Ghibli از توکیو و Cartoon Saloon از ایرلند باشند. اولی مسئول انیمه های مشهور جهانی مانند Spirited Away یا Howl’s Moving Castle است. تاکنون پنج اثر از آنها جوایز اسکار را دریافت کرده اند. این دومی بیشتر برای راز کلز و آواز دریا شناخته شده است. انیمیشن های آنها سه بار نامزدی اسکار را دریافت کرده اند.

2. کانال توزیع جدید

نه تنها روش های تولید فیلم های انیمیشن در سال های اخیر کاملاً تغییر کرده است، بلکه روش های پخش آنها نیز تغییر کرده است. توزیع اینترنتی کارتون ها را بیش از هر زمان دیگری در دسترس قرار داده است. درست است که تنوع کانال‌های کودکان در اروپا با 329 کانال در سال 2017 بسیار زیاد است.

کانال توزیع جدید

نه تنها روش های تولید فیلم های انیمیشن در سال های اخیر کاملاً تغییر کرده است، بلکه روش های پخش آنها نیز تغییر کرده است.

در عین حال، انیمیشن های اینترنتی را فراموش نکنیم، یعنی آن فیلم هایی که هرگز به تلویزیون راه پیدا نکردند، فقط در وب منتشر شدند و به موفقیت عظیمی دست یافتند. یک مثال عالی در اینجا می‌تواند مایک و مت چپمن Homestar Runner باشد: یک کارتون فلش فوق‌العاده محبوب که در ابتدا در وب‌سایت اختصاصی برادران راه‌اندازی شد. در این زمینه باید به “دوستان درختی شاد” از رسانه موندو نیز اشاره کرد. این کارتون از آزادی ارائه شده توسط اینترنت با ارائه یک کنار هم قرار دادن وحشتناک از حیوانات زیبای جنگلی با اعمال خشونت آمیز بسیار گرافیکی مانند خونریزی یا قطعه قطعه کردن استفاده کرده است.

3. ظهور قهرمان شجاع

فمینیسم تمام عیار ممکن است در دهه 1960 آغاز شده باشد، اما تا همین اواخر، کهن الگوهای سنتی قهرمان زن مورد تردید قرار نگرفتند. خوشبختانه، در کنار پیشرفت های سریع فناوری در تولید انیمیشن، قرن بیست و یکم نوع جدیدی از شاهزاده خانم را نیز برای ما به ارمغان آورده است که دیگر منتظر نجات شاهزاده اش نیست.

ظهور قهرمان شجاع

قهرمان‌های زن جدید، شخصیت‌های سه‌بعدی و پر خون با عمق روان‌شناختی هستند که بینندگان زن و مرد آن‌ها را دوست دارند و تحسین می‌کنند.

شاهزاده خانم جدید یک دختر کلیشه ای در پریشانی نیست، بلکه یک کاشف بی باک است که به دنبال ماجراجویی های هیجان انگیز است. او از چشم انداز عاشقانه استقبال می کند، اما همچنان خودکفا و هدفمند باقی می ماند. قهرمان‌های زن جدید، شخصیت‌های سه‌بعدی و پر خون با عمق روان‌شناختی هستند که بینندگان زن و مرد آن‌ها را دوست دارند و تحسین می‌کنند.

السا از Frozen، Saorise از Song of the Sea و مریدا به نام مریدا از محصول 2012 پیکسار، همگی تجسم این گسست بیش از استقبال از کلیشه های جنسیتی در فیلم های انیمیشن هستند.

4. گروه های هدف جدید

گروه های هدف جدید در سال های اخیر در بین بینندگان کارتون برجسته شده اند، یعنی کودکان نوپا زیر 3 سال و نوجوانان بالای 16 سال. این تقاضا مستلزم تولید فیلم‌های انیمیشنی است که بر محتوای قابل هضم برای جوان‌ترین بینندگان تمرکز دارد، مانند موسیقی، قافیه‌های مهد کودک و لالایی‌ها. این باعث شده است که بازار انتظار انیمیشن‌هایی برای کودکانی داشته باشد که هنوز دریافت‌کنندگان فرهنگی آگاه نیستند.

از سوی دیگر، مخاطب نوجوان خواستار کارتون های شوخ طبعی است که به طور ماهرانه موضوعات به روز را با طنز بزرگسالان متعادل می کند. این نیاز تا حدی توسط انیمیشن هایی مانند Rick & Morty یا BoJack Horseman برآورده شده است.

گروه های هدف جدید

مخاطب نوجوان کارتون‌های شوخ‌طبعی را طلب می‌کند که به طرز ماهرانه‌ای بین موضوعات به‌روز و طنز بزرگسالان تعادل برقرار کند.

5. انیمیشن و نوستالژی

با وجود تازگی، انیمیشن نه تنها رسانه آینده است، بلکه راهی برای ارتباط مجدد با گذشته است. انیمیشن قدیمی می شود و با به کارگیری انگیزه ها و تکنیک های قدیمی ارزش هنری خود را بنا می کند.

به طرز متناقضی، هزاره ها، که در دوران رنسانس دیزنی بزرگ شدند، بیش از هر نسل قبل از خود نوستالژیک به نظر می رسند. محبوبیت بی‌سابقه وینیل‌ها، شوق پوکمون گو و افزایش فروش کتاب‌های چاپی در سال ۲۰۱۵ همگی گواه این موضوع هستند. شاید این پیشرفت ناگهانی فناوری است که در نهایت سال های اولیه آنها را شکل داد و باعث می شود که آنها بخواهند به ایمنی شاد دوران کودکی بدون موبایل خود برگردند.

این نیاز در تقاضای رایج برای بازگشت نوستالژیک به الگوها، سبک ها و تکنیک های مختلف در فرهنگ پاپ، که انیمیشن را نیز در بر می گیرد، بیان می شود. یکی از آن بازده های بزرگ، احیای انیمیشن دوبعدی، و در درون آن احیای سایر تکنیک های قدیمی تر، مانند کلاژ است. اگر به سبک های دیگر مثل کانسپت ارت علاقه دارید میتوانید به این لینک مراجعه کنید.

انیمیشن و نوستالژی

انیمیشن با روندهای پویا در حال تغییر خود، سرانجام جایگاه شایسته خود را به عنوان نوعی هنر به دست می آورد.

انیمیشن، مانند هر شکلی از هنر، هم تکامل می یابد و هم می چرخد. از طریق گرایش‌های جدید در انیمیشن، کلیشه‌ها واژگون می‌شوند و برخی انگیزه‌ها بازگشتی نوستالژیک ایجاد می‌کنند. آژانس‌های جدیدی به وجود می‌آیند که سلسله مراتب قدیمی را به چالش می‌کشند. روش‌های جدید توزیع ظاهر می‌شوند و فیلم‌ها هم در راستای پیشرفت‌های تکنولوژیکی و هم با انتظارات جوامع در حال تکامل توسعه می‌یابند. به عبارت دیگر، انیمیشن با روندهای پویا در حال تغییر خود، در نهایت جایگاه شایسته خود را به عنوان نوعی هنر به دست می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up